Šachy, go a umělá inteligence

Martina Šimůnková
Pondělí 11. dubna 2016, 16:00 hodin
Posluchárna G312, 3. patro budovy G, kampus Husova (Univerzitní nám. 1410/1)

Šachy, Go a umělá inteligence

Téma bude podáno populární formou, srozumitelnou i pro středoškoláky se zájmem o matematiku.
Spolupořádá Liberecká pobočka JČMFKAP a KMD.

Seznámíme se s tím, jak se počítačům podařilo porazit nejsilnějšího hráče planety ve dvou strategických hrách — šachu a go. Přitom si položíme mnoho otázek a budeme na ně hledat odpovědi. Proč k tomu v go došlo o 20 let později než v šachu? V čem se programy hrající šachy a go podobají a v čem se liší? V čem se podobají uvažování člověka a v čem se od něj liší?

Dále si řekneme, co je to umělá inteligence, v čem spočívá strojové učení a čím se liší od lidského uvažování. S tím souvisí i otázka, zda je na místě se umělé inteligence obávat nebo zda její výše uvedená vítězství vítáme. Téma bude podáno populární formou, srozumitelnou i pro středoškoláky se zájmem o matematiku a informatiku.

461 17  Liberec 1

460 01  Liberec 1